Archiwum lipiec 2008


lip 06 2008 zapamietywanie snów
Komentarze (0)

Pamięciowe wywoływanie świadomych snów opiera się na dostrzeganiu onirycznych elementów podczas jawy i pamiętaniu, by je rozpoznać we śnie. Ponieważ sny charakteryzują się wysokim podobieństwem do jawy, ważnym punktem są testy rzeczywistości wykonywane w momencie, kiedy coś przykuje naszą uwagę. Ma to na celu zapobieżenie sytuacji, w której spostrzegamy nietypowy element, lecz na skutek racjonalizacji nie stajemy się wcale świadomi. Aby wzmocnić pamięć intencji, dodatkowym elementem są wizualizacje przeżytych wcześniej snów. Należy wyobrażać sobie, iż widząc jakiś obiekt lub doświadczając emocji, rozpoznało się je jako elementy snu. Przykładowy opis wizualizacji i autosugestii przed snem połączonej z techniką pamięciową.

Jak zapamietać sen?

Wcześnie rano obudź się spontanicznie ze snu.

Po zanotowaniu snu, zaangażuj się przez 10-15 minut w czytanie albo jakąś inną aktywność wymagającą pełnej przytomności. Po ponownym położeniu się do łóżka skup uwagę na myśli: Następnym razem gdy będę śnił, będę pamiętać, aby rozpoznać że śnię. W czasie gdy powtarzasz swoje postanowienie rozpoznania stanu snu, wizualizuj jak stajesz się świadomy we śnie, z którego się przebudziłeś. Umieść tam jakiś znak snu i wyobraź sobie, że powoduje to u ciebie rozpoznanie, że śnisz. Poczuj podniecenie, które w tobie się pojawia, gdy uświadamiasz sobie sen i wyobraź sobie to, co będziesz robić w świadomym śnie. Znakiem snu może być dowolne wydarzenie, sytuacja, przedmiot lub osoba, która pozwoli nam zdać sobie sprawę z tego, że śnimy (np. umiejętność latania albo oddychania pod wodą).

Powtarzaj punkt 3 i 4 dopóki nie poczujesz, że twoje postanowienie jest wyraźnie utrwalone lub nie zaśniesz. Jeżeli potrwa to dłużej niż 20 minut i zaczniesz się nudzić, rozluźnij się i przestań wizualizować. Uważaj jednak by twoją ostatnią myślą przed zaśnięciem była intencja pamiętania by uświadomić sobie sen.

martha-1   
lip 06 2008 Co to Ld?
Komentarze (1)

Świadomy sen (ang. Lucid Dream, w skrócie LD) - sen, w którym śniący zdaje sobie sprawę, że śni. Dlatego klarowność myślenia, dostęp do wspomnień z jawy oraz świadomy wpływ na treść snu mogą być kontrolowane (aczkolwiek na różne sposoby - zależy to od poziomu zaawansowania osoby śniącej). Inne nazwy na świadomy sen to: sen jasny, sen przejrzysty, sen wiedzy.

Świadome sny mogą być wykorzystane w zwalczaniu koszmarów, jako narzędzie poznania swojej jaźni albo też dla rozrywki. W snach, gdzie śniący posiada odpowiednio wysoki poziom kontroli nad treścią marzenia sennego, można zrealizować każde swoje pragnienie.

Spontaniczne i chwilowe uzyskanie stanu świadomego snu może nastąpić bez żadnych wstępnych warunków, jest jednak zjawiskiem stosunkowo rzadkim. Szacuje się, że 20% populacji doświadczyło przynajmniej raz w życiu snu świadomego. Czasem samo czytanie czy rozmowa o tym zjawisku indukuje świadomy sen. Wiele technik medytacyjnych kładących nacisk na rozwój wewnętrzny wspomina o możliwości utrzymania świadomości także we śnie.

Świadomego śnienia można się nauczyć. Dzięki specjalnym technikom śniąca osoba może zorientować się, iż otaczająca ją rzeczywistość jest wyimaginowana. Towarzyszy temu zazwyczaj niezwykły szok (niegroźny), który przeważnie prowadzi do ocknienia się lub tzw. fałszywego przebudzenia.

LD - (Lucid dreaming) Świadomy sen. Podczas nocy każdy z nas ma przynajmniej pare snów, występują one w tzw. fazie REM (ang. Rapid Eye Movement)- pojawia się ona średnio co 90 min. i trwa od 5 do 30 min. Właśnie w tym czasie może wystapić tzw. świadomy sen, przez niektórych nazywany kontrolowanym, jawnym.

Podczas tego stanu mamy pełną kontrole nad snem, wiemy że to co się dzieje wokół nas jest nierealne....
Wtedy można robić rzeczy na jakie mamy tylko ochotę. Latanie? Nie ma problemu, wyskakujemy w górę i chwilę później już szybujemy po niebie. Skok z Mount Everest? Czemu nie, zamykamy oczy, otwieramy i już jesteśmy na szczycie. Do tego dochodzą odczucia jak w realu, czujemy zapach, smak, dotyk. Wszystkie osoby które spotykamy podczas naszej podróży są wyłacznie wyimaginowane przez nasz mózg, ale zazwyczaj zachowują się jak zupełnie żywe istoty. Mogą nas czasami nawet przekonywać że to nie jest sen tylko rzeczywistość,ale nie udaje sie zazwyczaj nam ich przekonac.

martha-1   
lip 04 2008 poczatek
Komentarze (0)

Njtrudniej jest zawsze zaczą pisać bloga.

Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy z rzeczywistości jaka nas otacza,

 na tym blogu wyjaśnie tajniki magii oraz nadprzyrodzone zjawiska,

oczywiście bede wyjaśniać rzeczy jeśli będą komentarze.

W nastepnej notce będzie o LD.

Tymczasem mozecie komentować co myślicie o pomyśle na bloga.

martha-1